Spojení koučování a mentoringu

S podnikateli a vrcholovými manažery pracuji už od počátku devadesátých let. Primárně při fúzích a akvizicích firem. A v posledních letech pojmenovaně i jako jejich kouč a mentor.

Napomáhám řešit jejich výzvy, příležitosti, někdy i zásadní zaškobrtnutí. Dýchám s nimi jeden vzduch a spolužiji jejich příběhy, jsem aktivním svědkem jejich dramat.  Baví mě být užitečný a přispívat k úspěchům svých klientů.

Nejsem klasický kouč, ačkoli věřím v sílu koučovacího přístupu. Potřeba mých klientů z podnikatelského prostředí je komplexnější. Na všechno čistý koučink prostě stačit nemůže.

Koučink vychází z předpokladu, že to nejlepší řešení má koučovaný v sobě, je třeba mu jej jen pomoci nalézt. Ano, to je podstatná část věci. Ale v případě businessu obvykle ne celá. Většinou si situace žádá i mentorské dovednosti. Jaké mám možnosti řešení? ptá se klient. Dělám to poprvé, z jakého menu mohu volit? Jak to řešili ti přede mnou? Co se jim osvědčilo a co ne? Co je obvyklé, co je možné, co z mých úvah je za hranicí reality? Tehdy nastupuje mentor, který obohacuje klientovo hledání množstvím různorodých příkladů z praxe. Pozitivních i negativních.

Právě v kombinaci koučinkového přístupu, doplňovaného mentorskou znalostí koučovaných procedur a řešení obvykle spočívá mé řešení vašich výzev.